0 beğenilme 0 beğenilmeme
226

Test V:

A ile B arasındaki satım sözleşmesine göre B, A’ya yalnızca belirli bir bölgede yetişen bir elma çeşidinden 1000 kilogram teslim edecektir. Bunun yanında A’nın kendi ihtiyaçları çerçevesinde 1000 kilogram elma yerine 800 kilogram portakal talep etme imkânı olduğu da sözleşmede kararlaştırılmıştır. Buna göre aşağıdakilerden hangileri kesinlikle yanlıştır? (Önermeleri birbirlerinden ayrı olarak değerlendiriniz.) (8 Puan)

I.             A, B’nin vadeye uygun şekilde 200 kilogram elma teslim etme talebini alacaklı temerrüdüne düşmeksizin reddedebilir.

II.           A’nın vade gününde kararlaştırılan depoda hazır olmaması halinde B, 1000 kg elmayı kendi seçeceği bir ardiyeye A adına bırakıp bunu A’ya bildirerek borcundan kurtulabilir.

III.          Tarafların arasında bu konuda herhangi bir anlaşma yoksa teslim edilecek elmanın kalitesini B hiçbir sınırlama olmaksızın kendisi seçebilir.

IV.          Vadeden önce çıkan bir yangında bu bölgedeki bütün elma ağaçlarının yanması ve bu sebeple B’nin o çeşit elmayı tedarik edememesi durumunda A, B’ye elma yerine portakal istediğini bildirerek bunların kendisine teslimini talep edebilir.

 

A)          I ve III                  B) II ve IV           C) III ve IV         D) II, III ve IV                   E) II ve III

Borçlar Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 226

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
sınav sorusu çözmüyoruz iyi günler
(489k puan) cevapladı
7,521 soru
5,155 cevap
737 yorum
1,785,512 üye