0 beğenilme 0 beğenilmeme
71
Merhaba tanık olarak cagri kağıdı tarafıma ulaştı üzerinde davacı davalı kısmı boş olarak gözüküyor uyap e devlet bu uygulamalarda mahkeme hakkında bilgi edinemedim. Beni kimin tanık olarak yazdirdigindan bilgim yok Bende bilgi icin adliyenin on büro kısmına başvurdum yalnız bana bilgi verilmedi ve mahkeme günü hakimden ogreniceksiniz konuyu diye açıklama yaptı büro calisani ve tarafları tanımıyorum kimin hangi konu hakkinda tanik yazdirgini bilmiyorum mahkeme hakkinda bilgim yok diye dilekçe verip tanıklıktan çekilebileceğim söylendi acaba mahkeme günü gelmeden tanıklıktan cekilsem mahkeme olurken tekrar mahkemeye çağrılırmıyım ve mahkeme olurken tanık olduğum bi olay ise istenilmesi halinde tekrar cagilirmiyim?
Ceza Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 71

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Tanıklıktan çekinme hakkı
MADDE 247- (1) Kanunda açıkça belirtilmiş olan hâllerde, tanık olarak çağrılmış bulunan kimse, tanıklık yapmaktan çekinebilir.
(2) Kişisel nedenlerle tanıklıktan çekinme sebeplerinin varlığı hâlinde, hâkim tanık olarak çağrılmış kimsenin çekinme hakkı bulunduğunu önceden hatırlatır.

Sonuç olarak tanıklıktan çekinme dilekçesi vermenizde sakınca yok lakin çekinmeye ilişkin gerekçeyi hakim değerlendirecektir.

(695k puan) cevapladı
7,478 soru
5,098 cevap
723 yorum
372,914 üye