0 beğenilme 0 beğenilmeme
278
Merhaba Babamlar 2 kardeş Dedem öleli 19 yıl oldu babamda dedemden önce vefat etmişti.Mirasçıları abim ben ve amcam..Bu senede Babannemi kaybettik (yaş86 ) aile apartmanı ve zeytinlik arazileri miras kaldı lakin baba öldükten sonra zaten dışlanmıştık babannem kendi üzerine ve dedemin üzerine kalan malları kendi ölene kadar yani 19 yıl boyunca amcamlara yedirdi evin kirası , zeytin arazilerilerini kendi bildiklerine göre işletip yediler bizi yok saydılar , yatırım amaclı yaptığı altınlarıda sahiplendiler.. Amcaya Geçmiş 19 yılın hesabını (Dedemin üzerine olan malları ) Abim ve ben dava açsak hukiki açıdan sonuç alabilirmiyiz.
Miras Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu
düzenledi | 278

2 Cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhabalar babaannenizin vefatından sonra 1yıl içerisinde  saklı payınınız ihlal edildiyse tenkis davası açabilirsiniz. Saklı payınız kanunda belirlidir. Gerekli hesaplamaları ve bilgileri  daha sağlıklı anlamak için avukatlardan yardım alabilirsiniz. Ayrıca muris muvazaası yoluna da gidilebilir  ayrıntılı bir şekilde hangi taşınır ve taşınmazlardan ne ölçüde ve hangi usulle yararlanılmış bilmeden net yorum yapmak doğru olmaz.
(32.4k puan) cevapladı
Ayrıca dedenizin malları için tenkis davası açma süreniz sona ermiş. Bu sebeple dedenizin mallarından üzerinize düşen tereke  için muris muvazası yoluna gidilebilir.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
Tarlalardan sizin iradenize saygı göstermeden yararlanmalarından dolayı ise son 5 yıllık kullanım için tazminat talebinde bulunabilirsiniz.
(32.4k puan) cevapladı
Teşekkür ediyorum beni aydınlattığınız için.
Rica ederim.
7,521 soru
5,156 cevap
737 yorum
1,933,050 üye