0 beğenilme 0 beğenilmeme
205

Merhabalar,

UYAP Vatandaş Portalı'nda HAGB kararı sonrası dava dosyası kapalı gözükse de düşmesi için dilekçe vermek gerekiyormuş. Ben bunu 10 küsur yıl sonra, şimdi öğrendim. Hemen adalet bakanlığından ilgili dilekçeyi indirdim. Araştırmalarım sonucu bunu bana ceza veren mahkemeye vermem gerektiğini öğrendim.

Sormak istediğim bunu gidip kime vereceğim? Kapıda bekleyen müşavire mi? Orada bulunan ve benim bilmediğim başka bir yere mi? Ayrıca bununla ilgili başka bir işlem yapmama gerek var mı? Adli sicil & adli arşiv'de görünen bir şey yok.

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler,

Saygılar.

Ceza Hukuku kategorisinde (1.5k puan) sordu | 205

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Bu soruma kendim cevap vereyim çünkü dilekçemi verdim. :) 5 yıl süreyi doldurduktan sonra HAGB kararını veren mahkemeye gidip kalemini buluyorsun ki zaten mahkeme kalemini orada hemen görüyorsun. Oradakilere dilekçem var HAGB kararının düşmesi için diyorsun, o da şuraya götür, şuraya bırak vs. diyor. 

Adalet bakanlığının sitesindeki (https://rayp.adalet.gov.tr/resimler/86/dosya/hagb-dusme-dilekcesi-ornegi07-07-202012-27.docx) dosyayı aynen doldurup gitmiştim. Orada bu dilekçenin altına adımı soyadımı adres ve telefonumu yazdırdılar. Ayrıca nüfus cüzdanı fotokopisiyle beraber dosyaya koyup teslim ettim. Yardım istemeyin vs. deniyor ancak bana çok yardımcı oldular. 

Kolaylıklar dilerim.

(1.5k puan) cevapladı
7,521 soru
5,155 cevap
737 yorum
1,914,703 üye