0 beğenilme 0 beğenilmeme
122
Merhaba,

Şirket ana sözleşmesine göre 25 yıllık süreç sonunda aksi karar alınmadığı içn  münfesih olan LTD şirketi mahkeme kararı ile tasfiye girmiş ve nihayetinde de son genel kurul ile Tic Odasında ve Vergi dairelerinde  tasfiyesi tescil ettirilmiş ve terkin statüsüne geçmiştir.

Bu şirketin eski personeli yeni  kurulan ve aynı adreste ve aynı faaliyete bulunan bir Anonim şirkette çalışmaya başlamış ve halen çalışmaktadır. Söz konusu Anonim şirketin tek hissedarı olan kişi tasfiye edilen LTD şirketinin oratkalrından değildir ve oratkalr ile de herhangi bir aile bağlantısı yoktur .

Sorumuz şu : Bu Anonim şirket  tasfiye edilen eski LTD şirket ortakalrından birine satılır ise ( devredilirse)  LTD2nin eski ortaklarından biri bu iki şirketin birbirleri ile ilişkili olduğunu iddia edebilr mi ? Edebiliyorsa bu iddia yı davaya taşıması için bir zaman aşım süresi var mı ?

Değerli desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Ticaret Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 122

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
  • Ticaret sicil kayıtlarından şirketlerin hakim sermaye ortakları ile diğer şirketin ortaklarının aynı olması,
  • Şirketlerin ticaret sicilinde kayıtlı adreslerinin aynı olması, aynı adreste faaliyet göstermeleri,
  • Şirketlerin faaliyet alanlarının aynı olması,
  • Davacının ara vermeksizin bir şirketten diğerine geçiş yapması,

Bu durumda yukarıdaki anlatımlarınızdan eski ortakların devir ilişkisi var. Bu da dava için yeterki şüphe yaratsa da yine hakim değerlendirecektir.Ayrıca zamanaşımına ilişkin literatürde net bir bilgi yok, ancak kanun lafzından şu çıkarılabilir; şirket devirlerinde ttk gereği devreden ve devralanın 2 yıl boyunca birbirlerine karşı sorumlulukları devam etmektedir.Buradan yola çıkarak, 2 yıllık karşı tarafın zamanaşımı def'i değerlendirilebilir.Pek tabi benim fikrim bu farklı düşüncede olan varsa tartışabiliriz.Saygılar...

(702k puan) cevapladı
7,517 soru
5,137 cevap
731 yorum
1,356,494 üye