0 beğenilme 0 beğenilmeme
180

Herkese iyi günler dilerim. Aralık ayında otobüsü kaçırmamak için arkasından koşuyor ve koşarken de beni fark etmesi için camı tıklatıyordum. Bir anda koca cam patladı ve tuz-buz oldu. Şoförde bende şok olduk. Şoför arabanın ona zimmetli olduğunu ve polis çağırması gerektiğini söyledi. polisi bekledik ve polis ile karakola gittik ifademizi camın yanlışlıkla patladığı doğrultusunda verdik.hemen ertesi sabah daha 12 saat geçmeden otobüs şirketine gidip camı ödedim faturamı aldım ardından da tekrar karakola giderek ek ifade verip camın ödendiğini ve şoförün şikayetçi olmadığına dair ek ifade verdik.İfademizi yazan memura sorduğumda bu işin kapandığını savcının bu ek ifadeyi okuyup dosyayı kendiliğinden kapatacağını söyledi fakat 3 ay sonra yani şuan evime tebligat geldi ve 10 mayısta mahkemeye çıkacağım yazıyor.

Ben daha önce karakola bile gitmedim mahkemeden ne yapmam gerekiyor süreç nasıl işleyecek? 

Birkaç yıl sonra Avrupa birliği vatandaşlık sürecim başlayacak ve park cezasına bile sorun çıkartıyorlar bu olay kayıtlara kamu malına zarardan yargılanmış olarak mı geçecek bu sicilime işleyip bana bir sorun çıkartır mı? Teşekkür ederim.

Genel Hukuki Konular kategorisinde (1.6k puan) sordu | 180

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
En İyi Cevap
Merhaba, kamu malına ve/veya mala zarar verme suçuna ilişkin  kanunda bir paradoks var o da bir kimse istemeden ( taksirle )mala zarar veremez mantığı aslında yanlış, sizin anlattığınız olayda evet, aynen bòyle bir durum var.Ancak ne yazıkki dava yine de açılıyor ve en alt sınırdan ertelemeli hapis cezası veya para cezası veriliyor.Tabiki sizin için ceza tayininin olmaması önemli bir husus ise bir meslektaşımız ile kendinizi savunmanızı ve destek almanızı öneririz...
(716k puan) cevapladı
seçti
Ahmet bey yorumuz için çok teşekkür ederim. Hukuk sistemini hiç bilmediğimden belki saçma bir soru olacaktır ama mahkemede anlatsam böyleyken böyle diye tamamen yanlışlıkla olmuş bir olay ve üstelik ertesi sabah hemen camı ödedim diye dosya kapanmaz mı? yoksa işler farklı mı işliyor? Tekrardan teşekkür ederim.
İşte tam da burda avukata ihtiyacınız olacak.Karar hususunda yorum yapmam doğru olmaz saygılar...
Teşekkür ederim Ahmet bey.
7,521 soru
5,156 cevap
737 yorum
1,932,975 üye