0 beğenilme 0 beğenilmeme
168
Merhaba

Öncelikle yardımlarınız içim simdiden teşekkür ederim.

Geçen hafta rutin çevirmede üzerimde yaklaşık 2,5 gr ile ot ile yakalandim. Karakolda ifademi aldılar. Daha önce hiç kullanmadım ve kullanmadan yakalandim. Siciline temiz.

1) hapis cezası alır mıyım?

2) sici kaydım bozulur mu?

3) şu şu aktif olarak özel sektörde calışıyorum. Bu durum isyerime bildilir mi? Tebligat adresini ev adresimi olarak söyledim.
Ceza Hukuku kategorisinde (820 puan) sordu | 168

2 Cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Merhaba, TCK açıktır. Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma suçunun; okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askerî ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesisler ile bunların varsa çevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel veya işaretlerle belirlenen sınırlarına 200 metreden yakın mesafe içindeki umumi veya umuma açık yerlerde işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında artırılır. Yani, bu halde suçun cezası 3 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezasıdır.

Bu durumda ceza alma ihtimaliniz yüksek olduğu gibi ertelenerek denetim uygulanma ihtimali de vardır.Bu kararı yine mahkemece verecektir ancak Yargıtay'ın genel görüşü uyuşturuca madde 1.5 gr üstü ise kullanım miktarının üstü olarak saymaktadır.Size tavsiyem bu hususta uzman bir meslektaşımızdan destek almanızdır.

(716k puan) cevapladı
Şu an bütün moralim alt üst oldu Avukat Bey. O kadar pişmanım ki.
Farklı cevaplar veren olacaktır.Benim fikrim bu hukukta 2+2 her zaman 4 etmez.Saygılar.Diğer sorularınıza da meslektaşlarımız illaki cevap vereceklerdir.Iyi gunler
0 beğenilme 0 beğenilmeme
Peki bu süreçte isyerine haber verilir mi?
(820 puan) cevapladı
7,521 soru
5,155 cevap
737 yorum
1,914,726 üye