0 beğenilme 0 beğenilmeme
199
Dedem anneme zamanında noterde imza attiriyor mallardan çik ben sana baska yerlerden vericem diye ama vermiyor bütün arsalari ve evleri 2 dayimin üstüne yapıyor tapudada satış gösteriyor.

Sorum:noterdeki tarihi belli olmayan belgeye ulasabilirmiyim ve ulasirsam annem mallardan feragat ettim diye imza attıysa bozulurmu
Kapatılma nedeni: Soru iki yönlü cevaplandığından yoruma kapatılmıştır.
Miras Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu
kapalı | 199

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Mirastan feragat sözleşmesinin içeriği çok önemli şayet ulaşmanız mühim çünkü alt soyu da etkelemektedir.Ben size açıklayıcı bir şekilde sonuçlarını yazıyorum ögrendiğinizde buna göre hareket edersiniz...

İvazsız feragat sözleşmesinde,

Sözleşmede aksi öngörülmemişse feragatten feragat edenin altsoyu etkilenmez. Feragat edenin hissesi altsoyuna geçer. Taraflar sözleşmede feragatin altsoyu da kapsayacağını kararlaştırabilirler.

İvazlı feragat sözleşmesinde; 

Feragat altsoy için de hüküm ve sonuç doğurur. Feragat ile birlikte altsoy da miras dışı kalır. Ancak bunun da sözleşmede aksi kararlaştırılabilir.

Mirastan feragat sözleşmesi belirli bir kişi lehine yapılmışsa ve bu kişinin mirasçı olmasına engel teşkil edecek bir sebep ortaya çıkarsa feragat hükümden düşer.

Mirastan feragat belirli bir kişi lehine yapılmamışsa en yakın ortak kökün altsoyu lehine yapılmış sayılır. Bunların herhangi bir sebeple mirasçı olamaması halinde feragat yine hükümden düşer.

Bu şekilde sözleşmeyi inceleyip karar verilmesi ve kesinlikle bir meslektaşımızdan destek alınması gerekir.Saygılar...

(716k puan) cevapladı
7,521 soru
5,156 cevap
737 yorum
1,924,476 üye