0 beğenilme 0 beğenilmeme
29
Kiraciyim. Sabah uyandigimizda evin celik kapisi anahtarlik sistemi komple kapinin acma mekanizmasi arzalanmisti. Cilingirci cagirip kapiyi actirdik. Vede yeni anahtarlik kismini komple mekanizmasiyla degistirdik. Evde mahsur kalmistik. 600 TL odeme yaptim. Ev sahibimi karsilar. Kiracimi. Kanunlarda nasil.
Eşya Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 29

2 Cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Bu arıza sizden mi yoksa ev sahibinden kaynaklı mı onu bilmek lazım? Lakin siz çilingirciden keşke tutanak alsaydınız çünkü kapının aşınma ile mi kullanım kaynaklı mı bozulduğunu kim nasıl bilecek ??
(627k puan) cevapladı
0 beğenilme 0 beğenilmeme
  1. Kiraya verenin en temel yükümlülüğü, gayrimenkulün kira sözleşmesi boyunca kiraya verildiği gibi (kullanımdan dolayı yıpranmalar hariç) kalmasını sağlamaktır. (Madde 301)  
  2. Sigorta, vergi vb. kiralanan ile alakalı ödemeleri kira sözleşmesinde aksi kararlaştırılmadıkça kiraya veren ödemek zorundadır. (Madde 302)
  3. Kullanımla alakalı olmak şartı ile öngörülen veya öngörülemeyen tüm yan giderleri, kiraya veren karşılamak ile yükümlüdür.(Madde 303)
  4. Kiralananın herhangi bir kusurunun ortaya çıkması ve bu kusurdan dolayı kiracının zarar görmesi durumda kiraya veren, zararı karşılamak ile yükümlüdür. (Madde 308) 
  5. Kira bedelinin geç ödenmesi durumda, herhangi bir cezai koşul içeren bir anlaşma yapılamaz. (Madde 346)
  6. Kiracı, kiraya verenden kiralanandaki ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilir; bu sürede ayıp giderilmezse kiracı, ayıbı kiraya veren hesabına gidertebilir ve bundan doğan alacağını kira bedelinden indirebilir veya kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteyebilir. Ayıbın, kiralananın öngörülen kullanıma elverişliliğini ortadan kaldırması ya da önemli ölçüde engellemesi ve verilen sürede giderilmemesi hâlinde kiracı, sözleşmeyi feshedebilir. Kiraya veren, kiralanandaki ayıbı gidermek yerine, uygun bir süre içinde ayıpsız benzeriyle değiştirebilir. (Madde 306)

Bunların dışında borçlar kanununu incelediğimizde “yerel adet olmadıkça” gibi bir ibareyle karşılaşmaktayız.

(627k puan) cevapladı
7,186 soru
4,971 cevap
688 yorum
21,473 üye