0 beğenilme 0 beğenilmeme
35

Merhabalar geçen günlerde elektronik eşya satın aldım fakat fabrika kaynaklı arızalı olduğunu anladım iade etmek istedim fakat Doa raporu almam gerektiği söylendi raporu aldım ve raporda aynen şunlar yazıyordu ;

Yapılan incelemelerde cihaz ekranında dikey çizgi tespit edilmiştir. Bu bulgular ve cihazda yetkisiz müdahale olup olmadığı ancak Apple Onarım Merkezi tarafından doğrulanabilir. Müşterimiz cihazını yeni aldığı için servis hizmeti almayı reddetmiştir ve seçimlilik haklarını kullanacağını iletmiştir.

Bu ne anlama geliyor? Bu belge ile ürünü iade edebiliyor muyum ?

Eşya Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 35

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhabalar, Tüketicilerin korunması hakkında kanunda ve Türk Borçlar Kanununda seçimlik haklar düzenlenmiştir. Kanun koyucu tüketicilerin üreticiler, tacirler karşısında ticari anlamda zor durumda kalmasını ( malvarlığının olumsuz etkilenmesi) önlemek için seçimlik hakları düzenlemiştir. Burada ayıplı ürünün geri iadesini yaparak sözleşmeden dönme, ürünün ayıbı oranında indirimini isteme veya masraflar satıcıya ait olmak üzere ürünün onarımını isteme ya da ürünün ayıpsız benzeri ile değiştirilmesini isteme haklarına sahipsiniz.
(16.2k puan) cevapladı
7,097 soru
4,900 cevap
672 yorum
21,388 üye