0 beğenilme 0 beğenilmeme
45

"Suçun Bilinçli Taksirle İşlenmesi" maddesi zaten bilinçli şekilde işlenen suçlara mı uygulanır yoksa buradaki durum çok daha farklı mı?

Örneğin kişi gidip hırsızlık suçu işledi. Hırsızlık suçu zaten bilinçli bir şekilde işlenen suç. Bu madde zaten bilinçli bir şekilde işlenen suçlara mı uygulanıyor yoksa: kişi alkol aldı ve alkollü şekilde araç kullandı. İstemeden de gitti kazaya karıştı ve birini öldürdü diyelim. Kişi alkollü araç kullanırken kaza yapma olasılığı olduğunu biliyordu ama kazayı bilinçli bir şekilde ve isteyerek yapmadı. Yoksa bu tarz durumlarda mı uygulanıyor?

Umarım anlatabilmişimdir. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Ceza Hukuku kategorisinde (140 puan) sordu | 45

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

birada taksir kelimesi önemli, her suçta taksir olgusu olmaz. mesela mala zarar verme , hırsızlık gibi suçlarda taksir olgusuna yer verilmemiştir.Burada sözünü ettiğiniz bilinç, kişinin bilinçli olmasından daha farklı bir olay. Bilinçli taksir,failin “öngördüğü” bir sonucu istememesine rağmen, kurallara uymadan ya da şans, kişisel yetenek gibi etkenlere güvenerek hareket etmesi sonucu işlemesidir. Bilinçli taksire örnek olarak sollama yasağı bulunan yolda sollama yaparak ölüme sebep olan kişi verilebilir. 

(253k puan) cevapladı
7,043 soru
4,883 cevap
664 yorum
21,310 üye