0 beğenilme 0 beğenilmeme
10

Merhaba Doğukan bey,

 

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

Ev eşim ve benim maddi olanaklarımızla almadık babam kentsel dönüşüm sonrası  kardeşlerimiz arasında tapuları almamıza müsaade etti bende bir önceki yazımda bahsettiğim düşünceyle davrandım .

Eşimin babasının 3 dairesi var ve bunları ölümünden sonra kızlarına bırakacağını belirtiği şu anda kiracıları oturuyor o dairelerde

  1. Boşamma esnasında kalacak yerle ilgili babasının daireleri olduğundan dolayı bu durum dikkate alınmaz mı ?
  2. Oturduğumuz ev babamdan miras olması ve Ev eşim ve benim maddi olanaklarımızla almamamız 1 deki durum aleyhime çevirmez mi.

 

Cevaplarsanız çok memnun olurum.

 

Tabiki bahsettiğiniz gibi uzman ve tecrübeli avukat tutmam gerekir sizden başka bir avukat bildiğim yok gidişat bu yola girdiğinde sizinle irtibata geçeceğim .

 

Teşekkürler,

Genel Hukuki Konular kategorisinde (140 puan) sordu | 10

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhabalar, boşanma sırasında gerçekleşecek mal rejimleri yasal ve seçimlik mal rejimi olarak sınırlı sayıdadır. Eşinizle anlaşarak mal rejiminde bulunmadığınız takdirde yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimi olarak kanunda kararlaştırılan mal rejimi ile mallarınız bölüştürülecek olup bu süreçte kişisel mal ortak mal ayrımı yapılarak nelere sahip olabileceğinizi ayrıntılı olarak konuşmak gerekmektedir.  Yasal mal rejimi ile taşınmazın tescilini elde edebilmeniz mümkün görünmüyor. Ancak seçimlik mal rejimleri konusunda eşinizle anlaşmanız halinde tapuda tescil mümkün olabilir. TMK m.716'da belirtildiği üzere meydana gelen değişiklikler, eşlerden birinin istemiyle tapu kütüğüne tescil edilebilir. Eğer ki üzerinizde bulunan taşınmazı eşinize vermiş olmasaydınız mirastan dolayı bu hakka sahip olduğunuz için yasal mal rejimi gereği kişisel mal olarak evin mülkiyeti sizin olmaya devam edecek eşiniz hak sahibi olamayacaktı. Bu sebeple anlaşma olmaması halinde tapunun tescilini isteyebileceğiniz haller kanunda saklı olup, bu haller mümkün gözükmesi halinde tescili talep hakkınız doğacaktır.

Bu süreçte vereceğiniz kararlarda isabetli olmanız dileğiyle.

DETAYLI BİLGİ İÇİN:

DOĞUKAN TUNÇ

05349602939
(10.2k puan) cevapladı
6,997 soru
4,854 cevap
659 yorum
21,219 üye