0 beğenilme 0 beğenilmeme
9

(S) Manisa Salihli’deki deri işletmesini, İzmir Gaziemir’deki yeni yerine nakletmek üzere büyük taşıma işleri yapan (T) adlı bir kişiyle anlaşmıştır. Ancak taraflar birbirleriyle olan dostlukları nedeniyle herhangi bir ücret kararlaştırmamışlardır.

(S), İzmir’e yerleştikten sonra (A) isimli bir şahıs ile vergiler dâhil 10.000 TL’lik deri mont satımına ilişkin olarak anlaşmıştır. Sözleşmeye göre, malların 05.05.2020 tarihinde teslim edilmesi gerekmektedir. Teslim işlemi gerçekleştikten sonra (A) yapmış olduğu muayenede deri montların 200 tanesinde ufak tefek defo tespit etmiş ve durumu 13.05.2020 günü akıllı telefonunun whatsapp uygulamasından satıcı (S)’ye bildirerek hasarlı ürünlerin yenileriyle değiştirilmesini talep etmiştir. Bu talebe herhangi bir dönüş olmaması üzerine (A), ayıplı malların yenisiyle değiştirilmesi için İzmir 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açmıştır. Bu davada mahkeme, (A)’nın hasarlı malları süresinde ve usulüne uygun olarak (S)’ye ihbar etmemesi nedeniyle ürün değişim isteğinin reddine, karar vermiştir.

 

SORU-I: (S) ile (T) arasındaki hukuki ilişki bir ticari iş midir? Bu iş için ücret kararlaştırılmamasının hukuki sonucu nedir? (T), tacir değil de esnaf olsaydı vereceğiniz cevaplarda değişiklik olur muydu? Evet ise nasıl? Hayır ise neden? 

  SORU-II: Davanın doğru mahkemede açılıp açılmadığını belirttikten sonra, mahkemenin vermiş olduğu kararın isabetli olup olmadığını açıklayınız.

Ticaret Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 9

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
sınav sorularının cevaplarını lütfen kendiniz araştırın
(261k puan) cevapladı
7,059 soru
4,894 cevap
668 yorum
21,353 üye