0 beğenilme 0 beğenilmeme
184
Öncelikle Merhaba;

böyle bir platformu düşünüp insanlara sunarak sağladığınız katkı için çok teşekkür ederim.

ben ve benim gibi yüzlerce,BİNLERCE firma sahibi,n11-gittigidiyor-hepsiburada gibi e-ticaret siteleri üzerinden  tüketiciye ürün satışı yapmaktayız.

cayma hakkı yasasından çok ama çok mağduruz.çünkü tüketici tarafından kötü-art niyetli,egolarını tatmin edici ve bizlerede tamamen maddi-manevi zarar verici kullanılmakta.

örneğin;

kişi siparişi vermiş,n11 den iade talebi geliyor,iade etmesin diye müşteriye ulaşıyoruz.cevap şu:''keyif benim değilmi kardeşim almıyorum'' :(     kargo gidiş masrafı-kargo iade masrafı cepten gitti...zararrrrr :( ayrıca ürünün gidiş dönüşteki yıpranan ambalajıda cabası..

başka bir örnek;

bir arkadaşım halı satıyor,iade,neymiş benim istediğim renk ve tarzda değil...halı sanırım misafir gelecek diye alınmış,2-3 gün kullanılmış.gösteriş yapılmış.işi bitince iade.çünkü halının üzerinde ayak izleri duruyor :(

ve en son başıma gelen olay;

kişi 17.90 değerindeki ürünü n11 üzerinden bizden almış.ürün kişiye ulaşmamış,müşteriye göre kargo getirmedi kargoya göre müşteriye ulaşılamadı.peki ama burada suç benimmi.maddi-manevi ceza bana kesiliyor.
bir diğer konu ise şu ki;
n11 veya müşteri bizi ne kazanıyor sanıyorsa artık..HESABA BAKIN LÜTFEN...
kargo bizden 3,50 tl
kargo iade 3,00 tl
yeniden kargolama:4.80 tl
n11 komisyon:2,70 tl
kdv:3,50 tl
vergi:2,80 tl
ÜRÜN ZATEN 17.90 ....yani -2.80 zarardayız...yorulduğumuzu ve zaman kaybımızı saymıyoruz...............(NOT:BU ÜRÜNDE KAR MARJIM 1 TLDİR.SÜRÜMDEN KAZANMAK HEDEFLENMİŞTİR.SONUÇ ORTADA)

BU KONU HAKKINDA,SATICIYA DESTEK NE OLUR ACEBA.İNANIN BİNLERCE MAĞAZA SAHİBİ (SATICI) MAĞDURUZ VE ZARAR ETMEKTEYİZ.DAVA AÇILMASI VEYA HERHANGİ BİR MERCİYE MÜRACAAT EDİLMESİ GEREKİYOR İSE YAPALIM.

BİZLERE BU KONUDA YARDIM VE YOL GÖSTERMENİZİ RİCA EDİYORUM.

İYİ ÇALIŞMALAR.
Ticaret Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 184

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Öncelikle cayma hakkı ile bir çok prosedür mevcut. Kimi ürünlerde mevcut kimi ürünlerde mevcut değil. Her ne kadar kaba bir tabir olsa "keyif benim iade ederim" diyebilir alıcı. Bu sebeple cayma hakkı mevcut zaten. Lakin bildiğim kadarıyla cayma durumunda kargo iade bedelinin alıcıya ait olmasına ilişkin mesafeli satış sözleşmesine madde konulabiliyor. Bu konuda çözüm aslında basit. İade durumunda kargo alıcıya aittir dersiniz işi çözersiniz. Ürünün deforme olması konusunda ise, nasıl bir müşteri ürün aldığında, ürünün görselden farklı gelmesi, ürünün deforme olmuş bir şekilde gelmesi, sıfır olarak tabir edilmesine rağmen ikinci el ürün gönderilmesi durumlarında müşteri tarafından ürünü teslim almama, kargo görevlisi nezdinde tutanak tutturma gibi haklar mevcut ise, aynı haklar satıcı için de geçerlidir. Satış yapıldıktan sonra tüketicinin ürünü teslim alması durumunda cayma hakkı satın alınan ürünün kullanılmaması gerekmektedir. Tüketicinin korunması hakkındaki kanununda cayma hakkı ile ilgili olarak ürünün olağan gözden geçirme şeklinde incelenmesi gerektiği, kullanıldığı takdirde cayma hakkının artık mümkün olmadığı düzenlenmiştir. Böyle bir durumda cayma hakkımı kullanıyorum diye size ürün iade edildiğinde, kargo firmasının görevlisi nezdinde ürünü açmanız ve herhangi bir kullanım görüyorsanız konu ile ilgili tutanak tutturmanız gerekmektedir. Bu şartlarda mağduriyetiniz kalmayacaktır. İyi günler dilerim.
(206k puan) cevapladı
6,998 soru
4,854 cevap
659 yorum
21,219 üye