0 beğenilme 0 beğenilmeme
48.8k

Merhaba; 

Müzik indirme programı ola Emule programı ile bilgisayarıma inmiş olan ç.p. videoları yüzünden yargılanma durumum var. TCK 226/3-2. cümlesi ile yargılanmaktayım ve bununda cezası 2-5 yıl arası hapis ve 5000 iş günü adli para cezasıdır. Şimdi bu videoların nasıl indiğini kısaca anlatayım kesinlikle kasti olarak inen videolar değildir. Emule tarzı programları bilirisniz, arama yaptığınız zaman bir liste halinde sadece dosya isimlerini görebildiğimiz sonuçlar vardır. Delil dosyalarında görüldüğü üzere İndirilen dosyaların hepsinde "Boy veya Boys" kelimeleri mevcut Emule ile bir şekilde bu kelimeler aranmış bu arama "Old boys" isimli bir filmde olablir adında boy yada boys geçen binlerce müzik film klip ismide olabilir. Sabit Bilgisayarımı tek başıma kullanmıyorum yeğenlerim ve kardeşlerimde bu progamdan sürekli mp3 veya klip indriyorlar. Büyük ihtimal ile yanlışlıkla indilirmiş olduğunu tahmin ediyorum. Bu program aynı zamanda paylaşımda yapıyormuş bu süreçte onuda öğrendik. Bilgisayarda çıkan tüm deliller silinmiş olarak bulunmuş. Bu davaya Baro tarafından bir avukata tarafıma verildi. Ben bu avukat ile görüşmemde bu davaya CMK avukatlarının bakamayacağını paralı bir avukat tutmam gerektiğini söyledi. O zaman siz bu davaya bakın dedim borç kanat neyse öderim ücretini (4000 TL ücreti olduğunu söyledi). Vekalet vermem gerektiğini ve sözleşme yapacağımızı söyledi, birde benim ilk duruşmaya kesinlikle katılmamam gerektiğini söyledi. Şimdi sözleşme yapmayıda hep erteliyor. vekaleti verdim fakat sözleşmeyi sonra yaparız diyor. Benim aklımdanda şu geçiyor, Acaba Bu avukat ilk duruşmaya kendisi zaten katılmak zorunluluğumu var Devletten para almak için , onun için mi ilk duruşmaya benim katılmamı istemiyor dava uzasın diye. Sonra mı sözleşme yapacak, birazda hakimi kötülüyor bu hakim çok gıcık biri diye. Birde ben yazılı savunma hazırladım işin teknik kısmı anlatımı uzun süreceği için bu yazılı savunmayı da sonraki davada verirsin diyor. Sormak istedğim Bu davadan ceza alırmıyım 2-5 yıl arası hapis cezası diyor çünkü. böyle bir suçlamadan doalayı ve yapmadığım bir işten dolayı ceza almak istemiyorum . Ben yazılı savunmamı ilk duruşmada hakime versem sıkıntı olrumu Hakim yazılı savunmaya dikkate almak zorundamıdır? . Evli barklı çoluk çocuk sahibi bir insanım sonuçta Allah göstermesin böyle bir ceza alırsam ailem perişan olacaktır. Lütfen Bu konuda bana yardım edermisiniz. Görüşleriniz nelerdir.
Emule tarzı programlarıda kesinlikle kullanmazınızı tavsiye etmem. Saygılarımla...

Bilişim Hukuku kategorisinde sordu
düzenledi | 48.8k

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Selamlar...Emule Edonkey(lime wire gibi...) tarzı programlar günlük hayatımızda sürekli kullandığımız ortak paylaşım programları olarak faydalı olduğu kadar işte bu şekilde zararları da olan programlardır. Anlattığınız olaylar günlük hayatımızda internetin azizliği olarak kabul edilse de; sadece bir kaç hata-i indirme işleminden dolayı dahi depolama suçunu işlemiş gibi kabul ediliyorsunuz. Sorunuzda "Bilgisayarda çıkan tüm deliller silinmiş olarak bulunmuş." ifadelerine yer vermişsiniz. Bu durumda özellikle depolama yapmadığınız ortada ; fakat geçmişi inceleyen bir takım gelişmiş porgramlar yer almaktadır. İnceleme yapıldığında indirmeler ve depolama yaptıktan sonra silip silmedğiniz ortaya çıkacaktır.  Özellikle ne kadar boyutta indirme yaptığınız ve bu indirmelerin içerikleri kesin olarak bilirkişi tarafından incelenecektir. Bu durumda yargılanma süreciniz bu boyutta yeniden değerlendirilecektir. Özellikle avukatınız iyi bir bilişim avukatı olmalıdır. Çünkü lime wire ve emule edonkey gibi programlar sizi otomatik olarak bilgisayarınızı paylaşıma açarak içeriklerin paylaşılmasına sebebiyet verdiği gibi kötü amaçlı depolama araçları olarak da kulanılabilmektedir. Şunu da unutmayın şu an emule edonkey gibi programlar kepenkleri çekmiş durumda ne zaman olduğunu çok merak ettik zira, telekominikasyon tarafından kapatılma kararları mevcuttur?Bu durumda geçmişteki bir yargılamadan bahsediyor gibisiniz?Saygılarımızla...

cevapladı
düzenledi
Merhaba verdiğiniz cevaptan ötürü teşekkür ederim. 2012 yılında Polonya interpolü bir operasyon sonucunda IP den tespit edilmiş 2 adet işlem'den dolayı soruşturma başlamış. Emule programı şu anda bile kullanılıyor tekrar kurup nasıl böyle bir hata olabilir diye baktım. sonuçlarda gerçektende alakasız bir şey ararken bile bana gösterilen dosya isimlerine de sıkça rastlıyorsunuz. Belki de bilmeden bir çok defa böyle dosyalarda indirmiş olaibliriz.  mesela  araştırma dosyasındaki emuleden indirlimiş dosyaların isimleirine baktığımda boy kelimesi ortak bir kelime. mesela old boys isimli bir filmi aradığınızda bile bir sürü böyle dosyalara rastlıyorsunuz. acaba bumudur şumudur diye tıkladığınız anda IP nizde tespit ediliyor. Talihsiz bir tesadüf müdür diyeyim ne diyeyim bilemiyorum. işin içinden çıkamıyorum bende.  bilgisayarımı tek kullanmıyorum ve 10 kişi'ye yakın kullanıyoruz. Bu kişilerden bu işlemi bilerek yapmış olacağınıda hiç sanmıyorum. Topluluk karşısında pek konuşma alışkanlığım yok biraz heyecan yapıyorum diyeceklerimide unutuyorum bu yüzden Hakime ilk duruşmada yazılı savunma verirsem dikkate alırmı ? Birde CMK avukatı kafamı karıştırıyor. ilk duruşmaya katılmamamı söylüyor.  tekrar teşekkürler.
5,979 soru
4,556 cevap
620 yorum
19,003 üye