0 beğenilme 0 beğenilmeme
80
Herkese İyi Günler ,

      Bilişim sektörüyle alakası olanlarında bildiği gibi bir firmadan host(sunucu) hizmeti alıp bu sunucuda benim ve çalışmakta olduğum firmanın web siteleri mevcuttur. Ayrıca sunucuda barındırılan mailler (önemli olan tamamen mailler zaten) mevcuttur.

      Bir kaç gün önce sunucu sahibimin , bana ayırdığı sunucu alanına izinsiz giriş yapıp , kendi yapmış olduğum web sitesini aldığını ve başkasına uyguladığını gördüm . Bu sitenin herangi telif durumu bende yok yani öyle bi başvuru yapmadım ancak benim derdim maillerde gerçekten önemli bilgi ve evraklar olup onu görüp görmediğiyle ilgili. Bana göre bu bir hırsızlıktır yani şöyle düşünürsek bir ofis kiralıyorum ofisimde bir çok ihale,sözleşme herşey mevcut ve ev sahibim benden izinsiz girip bir kaç şey alıp çıkıyor. Ben bunları görüp görmediğini bilmiyorum ama bir şikayette bulunacağım.

    Hukuki açıdan bunun nasıl bir suç sayıldığını , yaptırım ve cezaların neler olduğunu öğrenmek istiyorum ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Bilişim Hukuku kategorisinde sordu | 80

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Selamlar...Kişisel bilgilerinize girmesi ayrı bunları paylaşması ayrı bir suç oluşturur.Sunucu firmalarına bazı konularda web sitesi sahipleri zaten açık verir mesela web sitesiniz ilgili sunucunun içinde barındığından içeriğe erişmeme ihtimali zaten yoktur. Bu yüzden de içeriği görmesi konusuna diyeceğim bir şey yoktur. Ancak, bunu çalması paylaşması suçtur. İlgili firmaya karşı Türk Ceza Kanunu’nun 135/1 maddesinde belirtilen, kişinin özel bilgilerinin izni dışında ele geçirilmesi suçu işlenmiş olacaktır. Hukuka aykırı olarak bir kişinin kişisel verilerini kaydeden kimse 3 yıla kadar hapis cezası alabilecektir.Yine izinsiz olarak kişisel bilgileri yayan kişiler, Türk Ceza Kanunu 136. maddesi gereği, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilecektir. VEYA Şirketin ticari itibarını sarsmaya yönelik hareketlerde bulunanlara, Türk Ceza kanununun 237 maddesi gereğince , yalan haber ve havadis yayan veya sair hileli yollara başvuran kimseye üç aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezası verilebilecektir.Bu maddeler üzerinden savcılığa şikayette bulunmanız mümkün. İlla kanun maddesi yazmak zorunda değilseniz olayı anlatmanız bile iddianamenin oluşmasında ek unsurdur. Saygılar...

 

cevapladı
6,545 soru
4,710 cevap
635 yorum
20,615 üye
Saç Ekimi