0 beğenilme 0 beğenilmeme
79
Merhabalar, Ben 2013 yilindan beri esimle ayriyim, 2014 yilindan itibaren suren bosanma davamiz var, fakat karsi taraf actigim bosanma davasina gelmedigi icin bir turlu bosanamadik. 1,5 yildir suren baska bir iliskim var birlikte yasiyoruz bu kisiyle ve ben bu kisiden suan 6 aylik hamileyim, fakat eski esimden bosanamadik henuz, cocuk dogdugunda nufus islemlerinde anne uzerine degil babasi olan kisinin adina kaydi olabilir mi, eski esim bu hamilelik olayini ogrenebilir mi? Birde maddi durumum yeterli olmadigi icin barodan ucretsiz avukat tutmak istiyorum hamile oldugum icin davalara katilamayacagim yerime avukat takip etse olur mu nasil bir yol izlemeliyim simdiden tesekkurler…
Kişiler ve Aile Hukuku kategorisinde sordu | 79

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
İlişki yaşadığınız kişi Nüfus Müdürlüğüne giderek çocuğu tanıyabilir veya siz çocuk doğduktan sonra 1 yıl içinde babalık davası açabilirsiniz. Çocuk doğduğunda zaten annelik karinesi gereği otomatik olarak velayeti sizin üzerinizde olacaktır.

Barodan ücretsiz avukat atanması için gerekli belgeler;

 

1- Muhtardan alınacak fakirlik belgesi

2- SGK Hizmet Dökümü

3- İkametgah Belgesi

Bunların dışında her baroda bulunan adli yardım masasına giderseniz sizin kendi başınız davayı yürütebilmeniz için gerekli yardımlar yapılacaktır.

Avukat sizin gıyabınızda davayı yürütebilir.
cevapladı
Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim...
Bir de avukata vekalet vermem gerek davalara benim adıma katılması için bundan dolayı vekalet ucreti vermek gerekiyor mu maddi durumu yeterli olmadıgı için bu konuda da yardım alabilir miyim?
Zaten baro ücretsiz avukat atarsa hiçbir şekilde vekalet ücreti ödemeyeceksiniz. Bunun dışında dava sonucunda hakim vekalet ücretinin kusurlu tarafa yüklenmesine hükmedebiliyor. Bazı avukatlar bunun dışında bir ücret talep etmiyor. Eğer durumunuzu anlatırsanız yardımcı olabilecek bir avukat bulabilirsiniz.
Anladım teşekkürler tekrardan, yalnız mahkeme gunum 18 Haziran 2015'e atıldı ve bu durumda dogum olayım gercekleşeceginden katılamayacagım mahkemeye, bunu mahkeme gununden önce gidip bildirmem gerekir mi? Karsı taraf mahkemeye gelmedıgı için hep ertelenıyor dava gunu, bu olayı tuttugum avukat bildirirse bosanma davası hızlanır mı hakım tarafından son sorumda bu olacak....
Avukatınız aracılığıyla bildirmeniz ya da kendiniz mahkemeye doktor raporuyla beraber dilekçe vermeniz gereklidir. Tam olarak dava içeriğini bilmiyorum(iki tarafın savunmaları ve iddiaları) ama anladığım kadarıyla boşanma için bütün şartlar oluşmuş, hakim uzatmadan boşanmaya hükmedecektir.
Karşı taraf hiçbir davaya katılmadıgı için o konuda benimde bi fikrim yok çekişmeli olarak actım zaten davayı inşallah en kısa zamanda biter tek temennim bu bilgileriniz için sagolun...
6,437 soru
4,642 cevap
633 yorum
19,703 üye
Saç Ekimi