0 beğenilme 0 beğenilmeme
68

Merhabalar,

1978 doğumluyum, 01.07.1999 tarihinde sigorta başlangıcım var. Şu anda özel sektörde bir firmada 8 yıldır çalışıyorum ve 3380 ssk prim gün sayım var. Özel ailevi sebeplerden il değiştirmek zorunda kaldığımdan işimden istifa ederek ayrılacağım. 338 prim gün sayısı da yedek subaylık donemimden emekli Sandığı prim gün sayım var. Hizmet birleştirmesi yaparak 3600 prim gün sayısı ve 15 yıl tamamlama kanununa göre 8 yıllık çalışmamın kıdem tazminatını alabilir miyim? Acil cevaba ihtiyacım var.
Teşekkürler.
İş-Sosyal Güvenlik ve Sigortalar Hukuku kategorisinde sordu | 68

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Selamlar...Aşağıdaki alıntıyı dikkatle okuyun. Cevabınız aşağıdadır. Saygılar...

1475 sayılı Kanunun 14/4. maddesiyle, “her işverenin işçisinin kendi işyerinde geçen hizmetinden doğan kıdem tazminatını ödeme yükümlülüğü” genel kuralına bir istisna getirilmiştir. Bu istisna, T.C. Emekli Sandığı veya Sosyal Sigortalar Kanunu’na tabi olarak, aynı yada farklı kamu kuruluşlarında çalışıp da bu hizmetlerin birleştirilmesi suretiyle, Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre, yaşlılık veya malullük aylığına ya da toptan ödemeye hak kazanan işçiler ile ilgilidir. Buna göre, koşulların oluşması halinde, kamu kuruluşlarında geçen hizmetlerin birleştirilmesi ve hizmet sürelerinin toplamı üzerinden, son kamu kuruluşu işverenince kıdem tazminatının ödenmesi öngörülmüştür. 

(562k puan) cevapladı
5,956 soru
4,555 cevap
620 yorum
18,965 üye