0 beğenilme 0 beğenilmeme
2.1k
Yaşadığım site de faklı bir uygulama mevcut,şu an halen devam ediyor mu bilmiyorum fakat genel anlamda bilgi sahibi olmak istiyorum,sitenin özel güvenliği gelen misafirler den kimlik alıyor ve çıkışta geri veriyor.

Böyle bir uygulama normal mi,mesela evime arkadaşımı davet etsem, kapıda kimlik vermeden giriş yapamıyor.Bu uygulama bana garip geldi,acaba normal bir durum mu ? Sonuçta kapıda şifre sistemi,diyafon vs var fakat site nufus olarak yogun bir site belki güvenlik açısından yararlı olabilir, fakat evime gelen akrabalar,arkadaşlar garip karşılıyor.

Acaba yasalarca bu uygulama normal mi,bilgi verirseniz sevinirim

Teşekkürler
Genel Hukuki Konular kategorisinde sordu
düzenledi | 2.1k

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
En İyi Cevap
Kimlik Sormak (5188 s.K. Md. 7/b ve f): Özel güvenlik kanun kapsamına alınmış toplantı, konser, spor müsabakası ve sahne gösterisi ile benzeri etkinliklerin yanı sıra cenaze ve düğün törenleri yanı sıra hava meydanı, liman, gar, istasyon ve terminal gibi tolu ulaşım tesislerinde ÖGG’si kimlik sorma yetkisine sahiptir. Özel güvenliğin bu yerler haricinde kimlik sorma yetkisi yoktur.
cevapladı
seçti
Kimlik sormadan çok,sorum kimliğin alınması ile ilgili,gelen misafirin kimliğini alabilir mi ? buna da bir açıklık getirirseniz sevinirim...saygılar
Önleyici mahiyetteki kimlik sorma yetkisinin, şüphenin doğması ve yoğunlaşmasıyla adli nitelikli yakalama, el koyma ve hatta kimlik tespitine gidebilecek süreci başlatması mümkündür. Fakat bir olay olmasi halinde bu girisimde bulunabilir. Ozel guvenlik masasina sikayet edin.
Belkide bilmediğimiz bir olay olmuş ki böyle bir uygulama yapıyorlar herhalde.Bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum....
saygılar
5,979 soru
4,556 cevap
620 yorum
18,999 üye