Ev sahibim kira sözleşmesinin süresi dolmadan kirayı yükseltmek istiyor...

0 beğenilme 0 beğenilmeme
18 Aralık 2014 Genel Hukuki Konular kategorisinde misafir sordu

Merhabalar..

6.8.2013 tarihli 3 yıllık kira sözleşme var. Bugün ev sahibine kirayı elden ödeme yaparken, kiraya kendi kafasına göre zam yaptığını artık zamlı ödeyeceğimizi ödemezsek çıkacağımızı söyledi. Bu durumda neler yapabilirim? Haklarım nelerdir? Kontratda 6. madde olarak "Kiracı kontrat bitiminde kira bedelini ÜFE ye göre veya zaman şartlarına göre arttırmayı şimdiden kabul eder" yazıyor her hangi bir oran belirtilmemiş. 3 yıl dolmadan her hangi bir arttırma yapması mümkün müdür? Çıkarabilir mi?

Teşekkürler....

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
19 Aralık 2014 misafir cevapladı
19 Aralık 2014 ayarpaci düzenledi
Konut kiralarındaki artış oranı, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile tanımlandı. Buna göre; konut kiralarında, yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak artış, bir önceki kira yılında Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirlenecek (Md. 344). Burada iki ayrı yıllık ÜFE (yeni adıyla Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi yani Yİ-ÜFE) var. a) 12 aylık ortalamalara göre değişim (Ocak 2014: Yüzde 5,22) b) Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim (Ocak 2014: Yüzde 10,72). Görüldüğü gibi, iki ayrı yıllık Yİ-ÜFE var. Birine göre kira artışı 5,22’yi, diğerine göre de 10,72’yi aşamayacak. Kira kontratinizda kira artisi 3 yil sonra belirlenen oranda yapilacak diye bir madde mi koydunuz? Cunku kira artislari yildan yila yapilir ve sizinde giris tarihinize baktigimizda belirttiginiz tarihe gore 1 yil 3 ay olmus!
19 Aralık 2014 misafir yorumladı
benim anlamadigim kontrat 3 senelik sözlesmedede 6. madde olarak "Kiracı kontrat bitiminde kira bedelini ÜFE ye göre veya zaman şartlarına göre arttırmayı şimdiden kabul eder" yazıyor yinede ev sahibi kirayi artirabilirmi?

Tesekkürler
...