0 beğenilme 0 beğenilmeme
4k

Merhabalar. Geçen sene bir arkadaşım memleketten geldiğini, bir poşetini unuttuğunu söyleyerek otogardan poşetini almamı istedi. Poşeti almaya gittiğimde polislerle karşılaştım çünkü poşetin içinde fazla miktarda uyuşturucu varmış. Hiçbir suçum olmadığı halde 76 gün cezaevinde yattım. Gerçek suçlular yakalandı fakat duruşmamızın olduğu gün hakim bana da 2 yıl 2 ay ceza verdi. Şu anda yargıtayın onayını bekliyorum.

Sorum şu: eğer ben bu suçtan ceza alıp içeri girersem bu yüz kızartıcı suç kapsamına girer mi?

İkinci sorum da; ben şu anda üniversite öğrencisiyim, ceza gelme durumunda ceza ertelenebilir mi? Yani ceza gelmesi durumunda üniversiteyi bitirmem beklenebilir mi?

Cevap verirseniz çok sevinirim. Çok teşekkürler..

Ceza Hukuku kategorisinde sordu | 4k

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Yüz Kızartıcı Suçlar Hangileridir Bu suçlar arasında; ırza tasaddi etmek, sarkıntılık yapmak, insan kaçırmak, fuhşa tahrik etmek, zimmet ve irtikapta bulunmak, rüşvet almak ve vermek, hırsızlık, dolandırıcılık ve sahtecilik yapmak inancı kötüye kullanmak, yalan yere tanıklık yapmak, yalan yere yemin etmek, nitelikli dolandırıcılık yapmaktır.
cevapladı
Yasalarda geçen bir ifade olmamasına rağmen bir çok kamu kurumunun ilanında karşılaşılan “yüz kızartıcı suça karışmamış olmak” ifadesi idarenin tasarrufuna bırakılmış bir konudur. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 227 sayılı Gümrük Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu bu yasalardan bazılarıdır. Her ne kadar bu suçlar memur olmaya engel olsa da bu suçların sınırlarının tam belli olmaması ve muğlak olması vatandaş ile devleti karşı karşıya getirebilmekte, anlaşmazlıklara neden olabilmektedir.
5,997 soru
4,584 cevap
623 yorum
19,121 üye