dükkan kira sözleşmesini tarihinden önce feshetmek

0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 Kasım 2013 Borçlar Hukuku kategorisinde misafir sordu
İyi günler,

eylül 2014 tarihinde bitecek olan bir işyeri dükkan kira sözleşmem var. Ben kiracıyım. İşlerin çok kötü gitmesi sebebi ile zaten son aylarda hep cepten yedim. artık devam edecek durum kalmadı. mal sahibine noterle bir biliri gönderip 1 ocak 2014 tarihi ile mağazayı boşaltacağımı bildirmeyi düşünüyorum. ( yaklaşık 2 ay önceden haber veriyorum ki kiracı bulmak için zaman yaratmak istedim.) Mal sahibine zaten dükkanı geçen ay devretmek istediğimi sözlü olarak bildirimiştim fakat o sen yapamıyorsan başkası da yapacamayaktır diyerek devir etmeye hiç yanaşmadı.

Sözleşme gereği aynı zamanda kefilim var. Eğer ben aralık sonunda çıkarsam benimle hiç muhatap olmadan kefile gidebilir mi? Dükkanın 1 kirada depositosu var. gerekirse bunu da istemeyim diyorum? Mal sahibi ille de ben sözleşme sonuna kadar ki tüm paramı alırım diyor. Sen çıkarsan kefilinden alırım diyor.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
20 Kasım 2013 misafir cevapladı

Sözleşme bitimine dek ödenecek kiralardan sorumlusunuz ancak sorumluluğunuz Borçlar Kanunu madde 325 ile sınırlıdır:

TBK MADDE 325- Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder. Kiracının bu sürenin geçmesinden önce kiraya verenden kabul etmesi beklenebilecek, ödeme gücüne sahip ve kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulması hâlinde, kiracının kira sözleşmesinden doğan borçları sona erer.
Kiraya veren, yapmaktan kurtulduğu giderler ile kiralananı başka biçimde kullanmakla elde ettiği veya elde etmekten kasten kaçındığı yararları kira bedelinden indirmekle yükümlüdür.

Yani sorumluluğunuz kiralayanın  yeni kiracı bulabileceği "makul süre" kadar devam eder. Siz yeni bir kiracı bulursanız işiniz kolaylaşacaktır. Kefilin sorumluluğu da aynen sizin gibidir, yani malik hem kefil hem sizin adınıza aynı dosya ile ayrı ayrı icrai işlem yapabilecektir.

...