0 beğenilme 0 beğenilmeme
17

Merhaba,

Davalı taraf olduğum bir velayetin değiştirilmesi davasında, dava süreci başında velayet tedbiren benden alınarak karşı tarafa verildi. Bununla ilgili ara kararda, 2 haftalık süre içerisinde HMK m.345 doğrultusunda İstinaf Mahkemesi’ne başvurabileceğim yazıyordu ve ben de başvurdum. Aylarca bekledikten sonra İstinaf Mahkemesi, ilgili tedbir kararının HMK m.389 kapsamında bir tedbir olmadığından reddine karar vererek, “Ilk derece mahkemelerinden verilen nihai kararlar ile ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz

taleplerinin reddi ve bu taleplerin kabulü halinde, itiraz üzerine verilecek kararlara karsı

istinaf yoluna basvurulabilir (HMK md. 341/1).” Denmiştir. Dava süreci sona erip hüküm açıklanınca, hemen ertesi günü tekrar İstinaf Mahkemesi’ne başvurarak kararın bozulmasını talep ettim. Henüz İstinaf’tan haber gelmedi. Ancak dün, ilk derece mahkemesi gerekçeli karar ilamını dava tarihinden yaklaşık 1 ay sonra göndererek, İstinaf’a başvurabileceğimi belirtti.

Daha önce olumsuz bir örnek yaşadığım için içime bir kuşku düştü. Acaba İstinaf’tan “gerekçeli karara itiraz edilmesi gerekir” gibi bir red gelir mi? Ben İstinaf’a başvurumu doğru mu yaptım yoksa ilgili 2 haftalık süreyi geçirmeden dilekçemi tekrar mı göndermeliyim? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Kişiler ve Aile Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 17

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

6,893 soru
4,812 cevap
650 yorum
21,109 üye