0 beğenilme 0 beğenilmeme
24
Bir çok yetişkin sitesinin artık kapatılmadığını gözlemledim, ayrıca incelediğimde hukuksal yazılar bulunduruyorlar ve yasal bir websitesi olduklarını söylüyorlar.

Araştırma yaptığımda artık yetişkin sitelerinin belli kuralları çiğnemediği sürece kapatılmayacağını gördüm. Bu konuda bilgi edinmek istiyorum. Neredeyse her yetişkinin izlediği, yaş aralığı çok yüksek olan ve çok büyük bir kesime hitap eden bir şey olduğu için kazancı haliyle yüksek. Ben de yasal olarak bir website açmak istiyorum. Yıllardır web tasarım üzerine eğitim alıyorum ve en kazançlı olan şey büyük ihtimal bu.

Ama hukuka aykırı bir şey yapmak istemiyorum. Çocukların erişemeyeceği ve doğal olmayan yollardan yapılan şeyler yasakmış ve zaten ben de bu tür şeyler koymak istemiyorum ve çocukların erişemeyeceği bir site açmayı düşünüyorum.

Peki başka nelere dikkat etmeliyim ve müstehcen kelimesinin tam anlamını çözemedim. Bir çok yerde farklı yorumlanıyor, yani cinsellik mühtehcen değil ama doğal olmayan yoldan mı mühtehcen, yoksa doğal cinselliği sadece yetişkin erişiminde olsa da yayınlamak mı mühtehcen? Bu konuda takıldım ve anayasa kurallarında genel olarak bilmediğim ve araştırsam da anlamını anlayamadığım kelimeler var. Yasal bir websitesi açabilmem ve diğer kapanmayan siteler gibi yapabilmem için neler gerekli? Daha kolay anlaşılır bir şekilde anlatır mısınız?

Çocukların erişimine karşı uyarılar koymayı düşünüyorum. Bu yeterli olur mu? Bir çok ürünün üstündeki uyarılar caydırıcı etkisi bazen yeterli olmasa bile çiğnendiği takdirde ürün sahibinin sorumluluğunda kabul edilmiyor. Gözünüze temas ettirmeyin yazan bir ürünü gözümüze temas ettirirsek sorumluluğun bu konuda bizi uyaran ürün sahibine ait olmaması gibi. Ya da bu içeriği indirmek cihazınıza zarar verebilir gibi uyarılar gibi. Mesela 18  yaşından büyüğüm bu uyarıyı okudum ve kabul ediyorum uyarısı yeterli midir?

Son bir sorum daha var. Yasal bir sitede yabancı bir ülkeden Türkiye'ye yayın yaptıklarından bahsetmişler. Acaba yasal olanların yasal olmasının nedeni başka bir ülkeden yayınlamaları mıdır? Türkiye'den aynı kurallara uyarak açsam da yasal sayılmaz mı? Yasaklı olan sitelerdeki ensest ilişki, taciz gibi videolar bahsettiğim sitelerde yok. Onların yasal olma nedeni yabancı ülkeden yayınlamaları değil, bu tür içerikleri yayınlamamaları mıdır?
Bilişim Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 24

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

6,530 soru
4,676 cevap
635 yorum
20,226 üye
Saç Ekimi