0 beğenilme 0 beğenilmeme
43
2017 Mayis ayindan beri ozel sektorde bir firmada gorev yapmaktayim. 2018 Ocak ayinda personel sikayeti sonucu isletme calisma bakanligi tarafindan denetlendi ve tum calisanlara fazla mesaileri yatirildi. Sonrasinda her ay duzenli olarak fazla mesai ucretlerinin yatirilacagi bilgisi verildi fakat herhangi bir.ucret yatirilmadi. Bunun uzerine isyeri bordro vermeyi birakti ve insan kaynaklari departmani bordro isteyen yoneticileri gecistirmeye basladi. Yaklasik 1 yildir.fazla mesai ucreti almadan calisiyoruz. Genel mudur departman yoneticilerinin mesai hakki olmadigini her ay belirli periyodlarda dile getiriyor. Insanlar uzerinde baski cok fazla ve 2 aydir ise ayaklarim geri geri gidiyorum. Mesailerin sebei genellikle genel mudurun aksam gec saatlere kadar suren toplantilari. Fazla mesailerin yatmamasi bu durumda hakli sebeple fesihe sebep olur mu? 7000 TL net ucretim var. Ortalama ne kadar tazminat alabilirim? Yaklasik olarak 400 saat fazla mesaim var fakat IK departmani bunu kabul etmiyor. Kanit olarak sadece parmak izi hareketlrrim var ve bu hareketler bizlerle paylasilmiyor. Ayrica isletme biz ise basladiktan 2 ay sonra bizi baska bir sirketten sigirtali gistermis 1 ay sonra tekrar eski sirkete almis. Bu yasal midir? Bu sebeplerle sozlesmemi fesh etsem issizlik maasi almaya hak kazanir miyim? Saygilar Sevgiler
İş-Sosyal Güvenlik ve Sigortalar Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 43

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhabalar;

Bu konuda öncelikle yapmanız gereken, Sgk'dan ya da e-devletten sigorta kayıtlarına bakmanız. Sizi arada başka şirkette sigortalı göstermişlerse, işten çıkarıp, sonra tekrar işe almış göstermişlerse bu hususları öğrenmeniz. Netleştirmeniz.

Malesef çalışanlar aylıklarını ve mesailerini öncelikle takip ediyor. SGK kayıtlarını günü gününe takip etmiyor. Bu durum uzun vadede geri dönülemez mağduriyetlere sebep oluyor.

Haklı fesihin size faydası kıdem tazminatı alırsınız. Bunun için de o şirkette uzun yıllar sigortalı çalışmanız gerekiyor. Buradan hareketle; eğer aynı şirkette yıllarca çalışmışsanız, fazla mesailerin yatmaması nedeniyle haklı fesih şartları oluşmuştur. Elbetteki bu konuda uzman bir avukatla görüşün, usul şartları önemli mağdur olmayın.
(95.5k puan) cevapladı
6,275 soru
4,631 cevap
632 yorum
19,452 üye