0 beğenilme 0 beğenilmeme
59
Öncelikle Merhaba ;

Benim sormak istediğim annem 2008 yılında ( 55 yaşındayken ) 75 yaşında biri ile evlilik yaptı.Bu evlilikte çocuk yok. Şu an annem 65 üvey babamda 85 yaşında. Üvey babamın annemden önce edindiği ve babasından kalan taşınmaz gayrimenkulle sahip , üvey babamın çocuğu yok.

Annesi , babası ve kardeşleri de rahmetli olmuşlar , sadece kardeşlerinin çocukları ( yeğenleri ) yaşamaktadır. Taşınmaz gayrimenkuller kardeşlerinin çocuklarıyla ortak hisseli idi , ortaklığın giderilmesi için açılan dava sonunda taşınmazlar satışa intikal etti , ancak son anda ortaklar kendi aralarında anlaşarak rıza-i taksim ile taşınmazları pay ettiler ve tapular tek hisse oldu. Üvey babam yeğenlerine miras bırakmamak için Noter den vasiyetname hazırlatmış , vasiyetinde önce anneme kalmasını , annemin ondan önce vefatı durumunda mirasını bana bırakmış. Annemin miras hakkı nedir ? Yeğenleri bu vasiyete itiraz etme hakları var mı ?

Var ise sonuç ne olur? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Miras Hukuku kategorisinde (1.1k puan) sordu | 59

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
En İyi Cevap
Merhabalar.

Mevzuata göre üvey babanızın yeğenlerinin, miras hakkında saklı payları yoktur. Bu nedenle üvey babanızın vasiyeti uygulanır. Kaldı ki  üvey babanızın ölümü halinde, annenizin dahi saklı payı vardır. Yeğenlerin bir itiraz hakları olmadığı için sorun olmaz.
(95.5k puan) cevapladı
seçti
6,277 soru
4,639 cevap
632 yorum
19,533 üye
Saç Ekimi