0 beğenilme 0 beğenilmeme
86
Merhabalar hocam.

Ben Özel Eğitim bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Bu sene Zihin Engellilere Oyun ve Şarkı Öğretimi dersi alıyorum. Bu ders kapsamında hocamız bizden özel gereksinimli bir öğrenci bulup onunla bizim tasarladığımız bir oyunu oynayarak video kaydı almamızı istedi. Biz de bir anaokuluna gidip müdür beyle görüştük. Oynayacağımız oyunu ve video çekeceğimizi anlattık. Tanılı bir öğrencilerinin olduğunu ve o öğrenci ile çalışabileceğimizi söyledi. Aile sorun yaratır m? diye sorduk fakat sorun olmaz dedi. Biz de öğrenciyi alarak oyunu oynadık ve video çektik. Ardından ailenin bu durumdan haberi olmuş. Benden izin almadan böyle bir şey yapamazsınız diyerek anaokuluna geldi. Müdür bey de bizi çağırdı. Orada aile ile görüştük oynadığımız oyunun cd'sini aileye verdik. Durumu anlattık. Fakat aile ertesi gün üniversitemizin Dekanı ile görüşmüş ve resmi olarak üniversiteden bizim çalışma yaptığımız anaokuluna herhangi bir öğrencinin gönderilmediğini söylemiş. Bunu da belge olarak aileye teslim etmiş. Şimdi aile dava açacağım diyor. Böyle bir durumda hala öğrenci olduğumuz göz önünde bulundurulursa herhangi bir ceza alma durumumuz var mı? Var ise nasıl bir ceza ile karşı karşıya kalabiliriz?

Şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım..
Genel Hukuki Konular kategorisinde (120 puan) sordu | 86

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Özel eğitim gerektiren bireyler ve ailelerinin son derece hassas olduklarını, çok çabuk alınabileceklerini, bu alanda eğitim gören sizlerin daha iyi bilmesi gerekmektedir. Düşünsenize özel eğitim gerektiren çocuğunuz var, Siz eğitimde sanıyorsunuz, sizin bilginiz dışında çocuğunuz üzerinde araştırma yapılıyor. Bu olayda en masum olmayan taraf, suçlu taraf ise çocuğun okul yönetimi.

Olayın hukuki boyutuna gelirsek; resmi izinler alınmadan çocuk üzerinde araştırma yaptığınız hususu sabit ve şikayet konusu olmuş. Üniversite yönetiminin izni yok. diğer izinler alınmamış. Yalnızca çocuğun okul yönetiminin izni var. Hakkınızda idari soruşturma açılabilir. Ailenin şikayet durumuna göre ise çocuğun okul yönetimi için daha ağır soruşturmalar açılabilir. Geçmiş olsun.
(95.5k puan) cevapladı
6,474 soru
4,647 cevap
635 yorum
19,762 üye
Saç Ekimi