0 beğenilme 0 beğenilmeme
76
05.09.2016 tarihinde 2 yıllık sözleşme imzalayarak özel bir anaokulunda ingilizce öğretmeni olarak çalışmaya başladım.  Gerek isyerindeki şartların elverissizligi gerekse ailevi sorunlarım sebebiyle işyerine ayrılmak istediğimi belirttim. Ancak işveren sözleşmeyi ortaya bu gibi durumlar ortaya cikmasin diye kendilerini garanti altına almak için imzalattiklarini dönem ortası olduğunu ve başka Öğretmen bulamayacakları için işten ayrılamayacağimi söyledi.
Sözleşme içeriğinde fesih konusunda kurumu mağdur etmem halinde sözleşme süresi bitene kadar tazminat hakkı doğduğu yazıyor. Herhangi bir tazminat talebim yok sadece işten ayrılmak istiyorum.
Ancak sözleşmede belirtilen haftalık çalışma saatim 30 olarak belirtilmesine rağmen ben haftada 35 saat derse giriyorum. Ayrıca dönem arası tatil 2 hafta olmasına rağmen 1 haftasında çalışmamız istendi ve sözleşmede belirtildiği üzere bunun için  ek ders ücreti ödemesi de yapılmadı. Maaşim düzensiz yatıyor ancak hiç bir ay 20gunu geçirmediler. Yukarıda belirtmiş olduğum sebepler haklı fesih sebebi sayılır mı ve işten ayrılabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Noter aracılığıyla istifa etmem halinde 15 gün çalışarak kurumun herhangi bir tazminat talebi hala geçerli olur mu?
Sözleşme metnini ek olarak koyuyorum. Konu hakkında yardımcı olabilecek kişilere şimdiden teşekkürlerimi sunarım. Saygılarımla.
İş-Sosyal Güvenlik ve Sigortalar Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 76

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

5,978 soru
4,556 cevap
620 yorum
18,999 üye