0 beğenilme 0 beğenilmeme
17

Merhaba,

 

internet üzerinden online simülasyon tabanlı bir oyun olan World of Tanks kullanıcısıyım. Bir süredir aldığım duyumlar sonucu  kafama takılan ve cevabını öğrenmek istediğim fakat ilgili oyunun Türkiye Temsilciliğinden ve Müşteri Hizmetlerinden cevabını alamadığım bir sorum var.

 

Kısaca, bu oyun ile ilgili oyun içi online olarak sunulan bazı hizmetleri para ile satın alan ve bu alım sonucu geçeci veya kalıcı bazı hizmetler alan özellikle Türkiye' de binlerce oyuncu var ve elde edilen bir gelir var War Gaming şirketi tarafından. Oyun içi firmanın koyduğu bazı kurallara uymayan oyuncular geçeci süre ile 1 hafta ya da kalıcı olarak oyundan çıkartılma atılma cezası alıyorlar.

 

Bu durum karşısında, suçun genel veya özel hukukta bir ispata dayanması gerektiğini ve eğer oyuncu talep ederse bu cezanın hangi durum veya olay sonucu  alındığını ayrıntılı açıklamaları gerektiğini bidirdiğimde War Gaming müşteri hizmetleri ise ısrarla bu soruyu cevaplamak zorunda olmadıklarını bildiriyorlar.

 

Oyuncu hizmet sözleşmesi ilgili maddeleri;

 

13. HESABINIZIN ASKIYA ALINMASI VE KAPATILMASI / İŞBU HİZMET KULLANIM ŞARTLARININ FESHİ

 

 

 

Haklı Sebeple Fesih

 

13.1 Hesabınızın kapatılması ve işbu Hizmet Şartlarının haklı sebeple feshine ilişkin tarafımızın yasal haklarıyla ve sizin yasal haklarınız işbu Hizmet Şartlarından etkilenmemektedir.

 

13.2 Haklı sebeple bu şekilde bir feshin, işbu Hizmet Şartları tahtındaki bir sözleşmesel yükümlülüğün tarafımızca ihlalinden kaynaklanması halinde, (i) fesih sırasında henüz kullanmamış olduğunuz Altınlar için tarafınızca yapılan herhangi bir ödemenin diğer Sanal Ürünler karşılığında iadesine; ve (ii) fesih sırasında Hesabınız için aktif olan herhangi bir ayrıcalıklı üyeliğe ilişkin yapılan ödemelerin orantılı iadesine hak kazanırsınız. Bunlar dışında herhangi bir iade veya tazminat hakkına sahip olmayacaksınız.

 

 

 

Wargaming tarafından askıya alma veya fesih

 

13.3 İşbu Hizmet Şartlarını veya SKLA'yı esaslı şekilde ihlal ettiğiniz takdirde, söz konusu ihlalin ciddiyet düzeyine bağlı olarak, kendi makul takdirimizde aşağıdaki yollardan bazılarına veya tamamına başvurabiliriz:

 

(a) Hesabınızı kısa bir süre askıya alabiliriz;

 

(b) Hesabınızı daha uzun bir süre askıya alabiliriz; ve

 

(c) Hesabınızı kapatılabilir ve işbu Hizmet Şartlarını feshedebiliriz.

 

İşbu Hizmet Şartlarının ihlalinin ilk ihlaliniz olması, pervasız olmaması, düzeltilebilir olması ve koşulların buna izin vermesi durumunda, verilen süre zarfında ihlali düzeltmenize fırsat tanımak için yakında gerçekleşecek olan Hesap kapama işlemi ile ilgili size on dört (14) takvim günü önceden yazılı bildirimde bulunacağız.

 

Hesabınızı askıya aldığımız takdirde, askıya alındığı süre boyunca, Hesabınıza erişemez veya Hizmetlerden hiçbirini kullanamazsınız.  Hesabınızı kapattığımız ve işbu Hizmet Şartlarını feshettiğimiz takdirde ise, Hesabınız asla erişemezsiniz, bununla beraber gelecekte de Hizmetlere erişim veya kullanımınızı yasaklayabiliriz.

 

13.4 Ayrıca, Oyundaki “oyun sohbeti” fonksiyonuna olan erişiminizi de askıya alabiliriz, ve bunu yapmamız durumunda, söz konusu askıya alma dönemi boyunca Oyun oynayabilirsiniz ve diğer oyuncuların “oyun sohbeti”ni okuyabilirsiniz ancak “oyun sohbeti”ne katılamazsınız.

 

13.5 Hesabınız, sadece askıya almanın yeterli olmadığını düşündüğümüz çok ciddi durumlarda kapatılacak ve işbu Hizmet Şartları feshedilecektir. Bu durumlara örnek olarak, Hizmet Şartları, Forum Kuralları veya Gizlilik ve Çerez Politikasının çok ciddi şekilde ihlal edilmesi veya Hizmet Şartlarının, Forum Kurallarının, Gizlilik ve Çerez Politikasının veya bunlardan herhangi birinin birçok defa ihlal edilmesi verilebilir. Aynı hüküm, Oyunu kurarken kabul etmiş olduğunuz (i) SKLS'inin veya (ii) belirli Oyun Kurallarının tarafınızca çok ciddi şekilde ihlal edilmesi veya çok defa ihlal edilmesi durumları için de geçerli olabilecektir.

 

13.6 Hesabınızı yanlışlıkla askıya aldığımızı veya kapattığımızı düşünüyorsanız, lütfen https://eu.wargaming.net/support/ adresinden Müşteri Desteği ile irtibat kurunuz.

 

ve

 

20. AMİR (UYGULANAN) HUKUK VE YARGI YETKİSİ

 

 

 

20.1 İşbu Hizmet Şartları ve Hizmet Şartlarından veya Hizmet Şartlarının konusu veya teşekkülünden doğan veya bunlarla bağlantılı herhangi bir ihtilaf, hak talebi veya yükümlülük (sözleşmeden doğsun veya doğmasın), Alman hukukuna tâbi olacaktır.

 

20.2 Yaşamakta olduğunuz ülke kanunlarında aksi belirtilmediği sürece, yukarıda anılan tüm ihtilaflarda hem tarafımız hem de siz Alman mahkemelerinin yargı yetkisine teslim olmaktadır.

 

 

maddeleri var.

 

Sorum;

 

1- Türkiye deki binlerce kullanıcıdan yukarıda belirttiğim sözleşme karşılığında para alan ve online makbuz kesen bir firmanın, buhizmeti alan müşterilerini haklı veya keyfi bir şekilde oyundan kalıcı veya geçici olarak men etmesi, emek ve para verdiği hesabı kapatması ve bunu yaparken oyuncunun talep etmesine rağmen gerekçe ve kanıt sunmaması doğru mudur?

 

2- Bir ihtilaf yaşanması durumunda Alman Mahkemelerinin yetkili olduğunu bildirmek,  Türk Vatandaşlarına hizmet veren ve karşılığı para alan bir online oyun firması için doğru mudur ve geçerliliği var mıdır?

 

Biraz uzun olduğu için kusura bakmayın. Cevabınızı ilgili firmanın Türkiye Forumunda izniniz olursa paylaşacağımı bildirmek isterim. 

 

Şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar..

 

 

Hakan Uğur

SPK Değerleme Uzmanı

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Genel Sekreter/Tİvmed-Tehlikeli İşler ve Mesleki Eğitim Derneği

h.ugur@outlook.com.tr

Bilişim Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 17

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

5,997 soru
4,584 cevap
623 yorum
19,121 üye