0 beğenilme 0 beğenilmeme
95
Merhaba,

İlk önce sorum biraz uzun ama bir biriyle baylı olan konular açıklama yaparak sorularımı sormak istiyorum. Cevapladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Müstakil bir evimiz var dedeme aitti 1999 yılında sokak olarak arka cephemizde birleşik vakıf arazisi vakıf burası benim dedi ve mahkeme filan evleri bize tekrar sattılar satış işlemleri sırasında belediyenin düzenledi yeni imar planlarına uyuldu kiminin evi büyüdü kiminin ki küçüldü kiminden yol geçti filan. Bizim evin arazisi toplam 250m2 filandı sonra bir tarafından yol geçiyor diyerek bize 177m2 sattılar. Ev 2. satışında babam üzerine aldı şimdi ev benim. Burada inşaat yapmak istiyorum Belediyeden imar durumu istedim 4 kat imar durumu olduğunu ama tekrar imar durumu düzenlemesi yapılması gerektiğinden inşaat izni veremediklerini belirttiler. Bende mağdurum ve giderilmesini talep ederim diyerek bir dilekçe verdim. Cevap daha gelmedi.

Sorularım.

1. Vakıfın bu yaptığı ne kadar yasal zamanında bizim olan evler vakıf arazisi denip bize isterseniz tapularınızı bir miktar karşılığında verelim denildi

2. Yeni imar düzenlemesinde benden yol diyerek aldıkları arazi yol olmaz ise ben geri alabilirmiyim.

3. Belediye şuan bana ne diyebilir ben ne yapmam gerekli.

Ben buraya 4 katlı inşaat iznini almak isityorum.
İdare ve İdari Yargılama Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 95

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Anlaşılan halihazırda size 177 m2 büyüklüğünde bir arsa satılmış. Arsanın vakıf arazisi olması, yol geçen kısım kesildikten sonra satılması ayrı bir ihtilaf. Size satılmadan önce kesilen yolla ilgili hak talep etmeniz zor gibi. Halihazırda imar uygulaması yapıldığı anlaşılan 177 m2 arsada yeniden imar planı değişikliği mi, yoksa imar uygulaması mı yapılacağı, bunun ne kadar süreceği konularında detaylı bilgi edindikten sonra hareket tarzı belirleyebilirsiniz.
(95.5k puan) cevapladı
6,275 soru
4,631 cevap
632 yorum
19,454 üye