0 beğenilme 0 beğenilmeme
78

Merhaba,
Ben 1972 doğumluyum ve 2003 yılımda evlendim. Eşim 2008 yılında bir şirkete ortak oldu, ancak şirketin müdürü diğer ortaktı. 2010 yılında şirket bankalara borçlandı ve haciz işlemleri başladı. Bu durum nedeniyle eşim üzerine olan ev de satıldı ancak borçlara yetmedi. 
Bu olaylar yaşandıktan sonra çocuklarımı da alıp başka bir semte taşındım ve sadece çocuklarımla (8 ve 10 yaşında iki erkek çocuğumuz var) benim ikamet adresimi yeni taşındığım yere aldım. Eşimin ikameti ise e-devlette görünmüyor.
Bu arada ben çalışıyorum ve kendi adıma  2 adet dairem (bir tanesini banka kredisi ile aldım ve ödemeye devam ediyorum)  ve aracım da var. 

Şimdi sormak istediklerim:
1- Eşimin 2010 yılında toplam 7 adet icrası vardı (e-devlette görünen). Ancak geçen gün baktığımda 2 tane icrası görülmektedir. Diğer borçları kapanmış mıdır?
2- Eşimin bu borçlarından bir tanesi varlık şirketine devredilmiş ve bu varlık şirketi sürekli telefonla arıyor. Bu varlık şirketi benim malvarlığıma haciz uygulayabilir mi?
3- Diğer borç dosyasından hiç ses çıkmıyor, bu dosya kendiliğinden kapanır mı?
4- Eşimin köyünde babasından kalan tarlalar var. Ancak tapu babasının adına olup annesi 80 yaşında yaşıyor. Bu mallara haciz uygulanabilir mi?
5- Eşimin annesi vefat ederse köydeki arazilerin durumu ne olur?
6- Eşim vefat ederse ben bu borçlardan kurtulmak için ne yapmalıyım.
7- Eşimden bana ve çocuklarıma maaşı kalacaktır, bu borçlardan etkilenir miyiz?
8- Ben vefat edersem benim malvarlığım eşim ve çocuklarımın üzerine geçeceği için eşim ne yapmalı? (Çocuklarım mağdur olmasın diye)
9- Eşim arada bir gelip, çocuklarımı görmekte ve onların yanında kalmaktadır. Bu durum herhangi bir sorun teşkil eder mi?
9- Görüştüğüm tanıdıklarımdan bazıları bana "eşinden boşan", bazıları ise "reddi miras" yap diyorlar. Bunlar gerekli midir?

Bu konularda bana yardımcı olabilir misiniz?

İlginize teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Remziye Kiremitçi

Borçlar Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 78

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Selamlar...

1-) Eşinize ait olan borçtan siz sorumlu değilsiniz borçlar şahsidir.

2-) Eşinize ait olan miras yoluyla geçecek mallar tespit edilirse hisseli satışı istenir ve satılabilir. Bu icra avukatının araştırma ve yetisine bağlı

3-) Eşinizin babası öldüğünde sadece annesine değil eşinize de bir takım mallar kalır. Miras hukukuna girer ve uzundur. Annesinin ölmesi miras geçişine engel değildir. Anne öldüğünde ondaki hisselerde miras payı oranında ona geçecektir.

4-) Siz vefat ettiğinizde ise sağlınızda malları çocuklarınıza devredebilir tasarrufta bulunabilirsiniz. Ancak, mal kaçırma şeklinde değil biz hukukçuyuz unutmayınız!

5-) Eşinizin maaşında faydalanabilirsiniz. Zira, kişi öldükten sonra size gelen ödenek devlet tarafından yardım şeklinde geldiğinde haciz konulamayacaktır.

6-) Eşinizin borçları yüzünden mirası reddedebilirsiniz.

7-) LÜTFEN UZMAN BİR AVUKATTAN FİKİR ALIN SAYGILARIMIZLA...
(563k puan) cevapladı
6,277 soru
4,639 cevap
632 yorum
19,533 üye
Saç Ekimi