Trafik Kazası Tramer Kusur Oranına İtiraz

0 beğenilme 0 beğenilmeme
18 Mayıs 2016 Genel Hukuki Konular kategorisinde tuncay40 (120 puan) sordu

13/04/2016 tarihinde sadece maddi hasarlı bir trafik kazası geçirdim.  Kaza tutanağı tutulma esnasında, karşı araç sürücüsü eksik beyanla ifadesini yazdı.

Karşı taraf beyanında sola dönüş yaparken sağ şeride çıkış yaptığını söylemek yerine, "sola dönerken sağ arkamdan çarpıldı" şeklinde beyan etti. Ben ise olayı olduğu gibi anlattım. 2 saat sonra olay yerine gelen polis bu beyanlar ile suçlunun belirleneceğini belirtti.

Sigorta şirketlerinin kusur oranında anlaşamaması üzerine konu Tramer üst komisyonuna gitti. Ben olay yerine yaklaşık 150 m geriden bir güvenlik kamerası  kaydı bulup ekspere ilettim. Sigorta şirketi ile yaptığım görüşmede tam çarpışma anının tam görünmediğini fakat ileteceklerini beyan ettiler. Komisyon kararı sonucu %100 suçlu bulundum.

Tramer kararına ve eksik beyana itiraz etmek için İzmir 1. Sulh Ceza Hakimliğine başvurdum. Mahkeme bu konuda bir görevinin olmadığını "adli ve idari yargı yerlerinde" bu sorunun çözüleceğini belirterek RED kararı verdi.

Sonuç olarak hangi mahkemeye başvuracağımı çevremdeki avukatlar, yargıda çalışan memurlar tam olarak bilmiyor.

Çevremdekiler boş yere uğraşmamı söylese de karşı araç sürücüsünün bugün yaptığı bu hareketin doğru olduğunu düşünerek başka bir kavşakta sola sinyal verirken sağa şerit değiştirerek ve bir başkasının canını yakacağını düşünüyorum.  Adaletin yerini bulmasını istiyorum.

Komisyon karar sonucunun ya %50-%50 ya da %100-%0 sonuçlanması ve itiraz edilememesi gibi bir saçmalık dünyanın başka hangi ülkesinde var bilmiyorum.

Hangi mahkemeye başvuracağım ve tahmini ne kadar masraf yapacağım konusunda bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

 

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 Ağustos 2016 nazmican (140 puan) cevapladı
Tuncay bey,

 

Dava sürecinizin sonucunu merak ediyorum. Aynı şekilde mağduriyete uğradım. Bilgi almak için sizin ile 5 dk telefonda görüşmemiz mümkün müdür?
...