0 beğenilme 0 beğenilmeme
40
2002 2010 yılları arası alt bayi olarak turkcel avea ve vodafone hat satışı yaptığım işletmem vardı. Hat satışı yapınca sözleşme bazen bizlerce de doldurulur ama imzayı muhakkak hat sahibi atardı. Sonra ana bayiye evrakları gönderirdik. 2010 yılında devlet memuru olarak atandım ve bu işi bıraktım. Dün yani 2016.01.25 tarihinde işyerimin bulunduğu adrese bir tebligat geldiğini öğrendim. Evrakta 2009 yılında işletmemizden hat alan bir bayanın üzerine 1 adet hat açıp sattığımız iddia ediliyor. Sözleşmedeki imzanın kendisine ait olmadığını iddia etmiş.
Fatura çok mu geldi yada başka bir şey mi yapıldı hattan bilgim yok.
Şok olmuş durumdayım.  Bayan tanıdığımız bir müşterimizdi. O dönemde eşinden ayrılmıştı kredi ile araba almıştı bazen parası olmaz kontör bile verirdik maaşını aldığı zamana kadar idare ederek. Sayısız hat satışı yaptım sayısız insanın kimlik bilgileri elimizde mevcut iken ilk defa böyke bir iftira ile karşı karşıya kaldım. Elbette ben böyle bir ithamı asla kabul etmiyorum. Aksine o hat sözde 7 yıldır kullanımda. Gsm operatörleri hattın hangi imeili telefonlarda hangi illerde kullanıldığı kimlerle görüşüldüğünü kaydetmez mi? kullanıldı. Ne yapmalıyım bilemiyorum.
Genel Hukuki Konular kategorisinde (140 puan) sordu | 40

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
O dönemde şahsın kimlik bilgileri çalınmış olabilir, sahte bir kimlik yapılarak size gelip hat açmış olabilirler. Bu durumda imzanın kendisine ait olmadığı ortaya çıkacaktır. Siz firma sahibi olduğunuz için sözleşmeyi sizin düzenlediiğiniz varsayılır. Ancak başka biri düzenlediyse, yetkili imzası sizin değilse bir sonuç alınmaz ve beraat edersiniz. Ayrıca hattın 7 yıldır kullanımda olması da sizin yararınıza, bir şahsın üzerine kayıtlı olan bir hatta 7 yıldır fark etmemesi hayatın olağan akışına aykırıdır. Sonuç olarak beraat etmeniz daha büyük olasılık olarak görülse de her zaman risk olduğu dava dosyasından bir örnek alıp ya da almadan bir avukata danışmanızı ya da mahkemeye dilekçe yazarak tarafınıza barodan avukat atanmasını istemeniz yararınıza olacaktır.
(179k puan) cevapladı
6,275 soru
4,631 cevap
632 yorum
19,452 üye