0 beğenilme 0 beğenilmeme
11.7k
bir seyahat muvafakatnamesi aldığımda süresi ne kadardır ? ne kadar geçerlidir.. ?
Genel Hukuki Konular kategorisinde (140 puan) sordu | 11.7k

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Selamlar...Bu madde sizin için sanırsam ancak süreden bahsedilmiyor. Muvafakatname süresi sizin tarafınızdan belirleniyor.Ancak uzman bir hukukçuya yada bu konuda uzman bir kişiye danışın.

7.Muvafakatname. Reşit olmayan 18 yaşından küçük çocuklar ve mahcurlular (kendini temsil etme yetisine sahip olmayan) için pasaport müracaatlarında ( uzatmalar veya temditler de ) noterden veya pasaport vermeye yetkili makamlar (müracaat esnasında Pasaport biriminde) huzurunda verilecek muvafakatname alınacaktır. 
Mahcurlular ( akıl noksanlığı ) için mahkemenin bir kişiyi vasi tayin etmesi gerekmektedir. Mahcurlularda muvafakati vasi tayin edilen kişi verecektir. 18 yaşından küçük çocukların Anne yada babaları tarafından beraber yapacakları pasaport müracaatlarında, çocuk kendi başına pasaport alacaksa anne - baba ikisi de, anne babadan birinin pasaportuna işlenecekse diğer tarafın vereceği noterden tasdikli veya pasaport biriminde hazırlanacak muvafakatname ile müracaat etmeleri gerekmektedir. Reşit olmayanlar veya mahcurların kanuni temsilcilerinden muvafakatnamesi (Kanuni temsilcileri yurt dışında olanların Konsolosluklardan Emniyet Müdürlüğü faksına gönderilen muvafakatname),Reşit olmayan çocuğun anne ve babasının boşanması halinde, Mahkeme çocuğun velayetini bunlardan hangisine vermişse (mahkeme velayeti tedbir yoluyla vermiş olsa dahi ) onun muvafakatını gösterir resmi makamlarca tasdikli belge ve ilgili Mahkeme kararı örneğinin eklenmesi gerekir. Evlilik dışında doğmuş çocuklar 1587 sayılı Nüfus Kanunu’ nun 20.Maddesi’nin 4 ve 5. Bendleri gereğince annesinin aile kütüğüne annenin soyadı ve onun bildireceği baba adı yazılır. Medeni Kanunun 290. Maddesi hükmüne göre nesebi sahih olmayan çocuğun anası doğuran kadındır. Babası tanıma veya bir hüküm ile tahakkuk eder. Bu durumda meşrufatlı nüfus kaydında 18 yaşından küçük çocuğun babasının olmadığı anlaşıldığına göre velayet hakkı anaya ait olmaktadır.10-18 yaş arası çocuklarında büyükler gibi müracaata 4 fotoğrafı, nüfus cüzdanı ve fotokopisi ve anne ve baba refakatine kaydolsa bile 7 yaşından büyük çocuklar harca tabidir.10 Yaşından küçük çocukların anne-baba refakatine kaydedilmesinde fotoğraf istenmeyecektir 18 yaşından küçük çocukların pasaportlarını kanuni temsilcileri teslim alabilirler

(562k puan) cevapladı
5,979 soru
4,556 cevap
620 yorum
19,003 üye