0 beğenilme 0 beğenilmeme
40

Merhaba.

Ben Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim. Konuyu fazla ayrıntıya boğmadan yazmak ve aydınlatılmak istiyorum.

Şu an 3. sınıf 1. dönem 5. yarıyıla başladım. Üstten yani 4. sınıfın ilk dönemi 7. yarıyıldan ders almak için tek bir şart dışında tüm şartlarımı sağlıyorum. Yönetmelik gereği öncelikle 5. yarıyıl derslerimin tamamını almış olmak kaydıyla üst sınıf derslerimi alabilir ve okulumu 1 yıl erken bitirebilirim. Ancak yaz okulunda 7. yarıyıldan ders açılmayacağını açılacak olsa bile seçmeli derslerin uyuşmayacağını ve kabul edilmeyeceğini bildiğim için 5. yarıyıldan yaz okulunda açılacağını bildiğim 2 dersimi yaz okuluna bırakmak istedim. Bu şekilde yaz okulunda mezun olabiliyorum. Resmi Gazete'de yayımlanan 28 Haziran 2015 tarihli yönetmelik gereği 5. yarıyıl derslerimin tamamını almadan üstten ders alamayacağım. Ancak bir önceki yıl ve şu anda halen devam etmekte olan uygulamada diğer danışman hocalar bu şekilde öğrencilerin derslerini onaylıyorlar. Fakat benim danışmanım onaylamıyor. Benim danışmanımın yaptığı karar yönetmelik ve karar gereği doğru ancak uygulanan emsalleri farklı. Bu sebeple emsallerini gerekçe göstererek durumu anlattım izah ettim fakat aldığım cevap '' diğerleri yapmışsa yapmış yapacak birşey yok '' oldu. Bir dilekçe ile öğrenci işlerine başvurdum ancak reddedildi. Rektörlüğe kurulda görüşmeleri için bir dilekçe daha vereceğim ancak yine birşey değişmeyecek biliyorum. Eğer yönetmeliğin uygulanması esas olan ise neden diğer danışman hocalar bunları onaylıyor ve okul yönetimi dekanlık '' ben ne yapayım yapmışlarsa yapmışlar '' diyebiliyor. Benim emsalleri varken boşu boşuna bir 6 ayımı daha heba etmelerini anlayamıyorum. Yönetmelik değişti bu yıl dediler fakat geçmiş yılların yönetmeliklerine baktım bu kural aynı değişen tek bir kelime bile yok. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

EK - 1

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/06/20150628-5.htm

MADDE 14 – Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci ve beşinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Fakülte, konservatuvar ve lisans eğitimi veren yüksekokullarda bir öğrencinin haftalık alabileceği derslerin kredi saati miktarı, ortak zorunlu dersler hariç, 26 kredi saati; paket program uygulayan birimlerde 27 kredi saati geçmeyecek şekilde ilgili birimlerin eğitim-öğretim ve sınav uygulama esaslarına ilişkin kararlarında belirtilir. Meslek yüksekokullarında ise bir öğrencinin haftalık alabileceği derslerin kredi saati miktarının üst sınırı, ilgili birimlerin eğitim-öğretim ve sınav uygulama esaslarına ilişkin kararlarında belirtilir. Mezuniyet için gerekli toplam kredi saati miktarı 160 ve üzerinde bulunan fakülte/konservatuvar/yüksekokullar için öğrencinin haftalık alabileceği kredi saati miktarı, ilgili birimlerin eğitim-öğretim ve sınav uygulama esaslarına ilişkin kararlarında belirtilir. Belirlenen kredi saati sınırları, tekrar dersi olan veya AGNO'su 2,50'nin altında olan öğrencilere üst yarıyıllardan ders alma hakkı vermez.”

“(5) Lisans programlarının birinci sınıf öğrencileri ile meslek yüksekokulları öğrencileri hariç, bulundukları yarıyıl itibariyle müfredatında bulunan bütün dersleri almış, tekrar dersi olmayan ve AGNO’su en az 2,50 olan öğrenciler, ön şartlı olmayan veya ön şartını yerine getirdiği, üst yarıyılda/yılda açılan derslerden, ilave olarak haftalık azami kredi saati miktarını aşmamak üzere ilave olarak en çok 10 kredi saate kadar ders alabilirler. Öğrenciler; bu şartları yerine getirdiği sürece, kayıt yeniledikleri yarıyılda/yılda daha önceki yarıyılda/yılda ilave olarak aldıkları derslerin kredi saati kadar dersi üst yarıyıldan/yıldan aldıktan sonra, ön şartlı olmayan veya ön şartını yerine getirdiği en çok 10 kredi saate kadar ilave dersi üst yarıyıldan/yıldan alabilirler. Bu şekilde alınan derslerin kredi saati haftalık azami kredi saati miktarını aşmamak üzere en çok 20 kredi saat olabilir.”

İdare ve İdari Yargılama Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 40

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
yürütmeyi durdurma talepli olarak idare mahkemesine dava açabilirsiniz. saygılar..

Saygılar

Av Serkan Güray

Hukukevi - 0242 511 54 11 - 0505 800 04 60
(370k puan) cevapladı
5,997 soru
4,584 cevap
623 yorum
19,121 üye